מהי תביעת כתובה?

תביעת כתובה יכולה להיות מוגשת אל בית הדין הרבני במטרה לדרוש מהבעל לשלם את הסכום שמופיע בהתחייבות. יתרה על כך, את התביעה ניתן להגיש כנגד עיזבון הבעל גם בבית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה. בין היתר, המטרה היא להמריץ את הבעל להגיע להסכם גירושין ולקצר את משך הזמן שעובר מהרגע שבו האישה מחליטה להתגרש ועד שהיא מקבלת את תעודת הגירושין.

בשביל להבין לעומק את מאפייני התביעה, צריך להכיר את הכתובה עצמה ואת המבנה שלה. הנה למשל מה שמשפיע על סיכויי ההצלחה של תביעת כתובה:

א. עיקר הכתובה – בכל כתובה אמור להיות מצוין הסכום שעל הבעל לשלם לאישה כאשר הנישואין יגיעו אל קצם, בין אם עקב גירושין ובין אם עקב פטירת הבעל. כאמור, במקרה של גירושין – אפשר להגיש את התביעה רק לבית הדין הרבני. מנגד, במקרה של פטירת הבעל ניתן להגיש תביעה כנגד העיזבון גם אל בית המשפט לענייני משפחה.

ב. תוספת כתובה – לא רבים יודעים שהבעל רשאי לציין בכתובה סכום גבוה יותר מהמינימום, אך שדין התוספת הוא כדין עיקר הכתובה. במילים אחרות, במקרה של תביעה לתשלום הכתובה צריך לחשב גם את התוספת ולמעשה את מלוא הסכום שמצוין בה.

ג. נדוניה – ברוב הכתובות יש הערכת שווי של הרכוש שהביאה איתה האישה אל הנישואין. כאשר הנישואין מגיעים לסיומם, הבעל מתחייב להחזיר לאישה את שווי הנכסים שהיו ברשותה ועברו אליו.

כיצד מעריכים את הסכום בכתובה?

היבט אחר בנושא של תביעת כתובה קשור אל האופן שבו מעריכים את הסכום. במקרים של אינפלציה למשל, יכול להיות שהסכום שנקוב על גבי הכתובה יהיה הרבה פחות רלוונטי – או לחילופין הרבה יותר משמעותי עבור הבעל.

בכל מקרה, שיקול הדעת הוא של הערכאה הפוסקת: בבית משפט אזרחי למשל מנסים למצוא את הערך הריאלי, בעוד בבית דין רבני מצמידים את סכום הכתובה אל המדד הנוכחי רק בחלק מהמקרים. בסופו של דבר, רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לבצע את החישוב הזה באופן גס אבל מראש.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of