הליכי הוצאה לפועל

ההוצאה לפועל היא מערכת שאנשים שונים או גופים שונים משתמשים בה, לשם יישום פסקי דין שניתנו לטובתם, או לשם מימוש של מסמכים שונים המקנים זכויות כספיות כמו למשל המחאה, משכנתא, או שטר חוב. לשכות של ההוצל”פ נמצאות ליד כל בית משפט השלום, ובראש כל לשכה עומד רשם בית משפט השלום, או שופט בית משפט השלום. ויש בידיו כלים שונים לשם מימוש הסמכויות השונות שלו, ביניהן: צו עיקול, צו איסור יציאה מהארץ, צו מאסר ועוד.

הצדדים בהליך ההוצאה לפועל הם: הנושה והחייב. הנושה יכול להיות אדם פרטי או גוף עסקי או ציבורי שאלמוני חייב לו כספים והוא מחליט לפתוח תיק בהוצל”פ נגד החייב לשם החזרת החובות הללו. הצד השני שקיים בהליך הוצאה בפועל הוא החייב שנגדו נפתח תיק בשל חוב כספי שעדיין לא שולם.

הנושה נקרא גם בעגה המשפטית הזוכה, משום שהוא זה שזכאי לפתוח תיק כנגד החייב. התהליך כולל כמה וכמה שלבים ומהלכים.

השלבים בהליך ההוצאה לפועל

שלב פתיחת התיק – הנושה זכאי להגיע להוצל”פ, להגיש בקשה למימוש פסק דין או בקשה לפתיחת תיק הוצאה לפועל (תלוי מהו המקרה הספציפי), ולשלם עבור כך אגרות שונות. נושה שיגיע כשהוא מיוצג ע”י עו”ד יצטרך גם להציג יפוי כוח של עוה”ד שלו. לאחר הגשת הבקשה תוציא ההוצל”פ אזהרה לאדם החייב או לגוף החייב, אזהרה זו תוקפה 20 יום, ואם החייב לא יבצע את פסק הדין תוך 20 יום, אזי תוכל ההוצל”פ להתחיל בהליכים לשם ביצוע פסק הדין או לשם מימוש הזכויות הכספיות המגיעות לנושה.

ההליכים העומדים בפניו של הנושה – הנושה שמעוניין לקבל את חובותיו, יכול לנקוט בלא מעט הליכים, ישנם הליכים שבהם הוא יכול לנקוט אפילו לפני תום 20 ימי האזהרה, וישנם הליכים שאותם הוא יכול לנקוט רק לאחר 20 ימי האזהרה. כך למשל אם הנושה/זוכה יודע שהחייב מתכוון להימלט מתשלום החוב לפני שנמסרה לו האזהרה אזי מותר לו לנושה לדרוש מהרשויות לנקוט בהליכים עוד בטרם מתן האזהרה, הליכים כאלו צריכים להיות מגובים בפירוט של מעשיו של החייב המנסה להימלט מתשלום חובו, והליכים הנגדיים יהיו בד”כ צו עיכוב יציאה מן הארץ, עיקול וכיו”ב. במקרה שבו החייב קיבל את האזהרה אך לא שילם את חובו, רשאי הנושה לדרוש נקיטת הליכים כמו עיקול רכוש של החייב, עיקול מקרקעין, עיקול רכב, וכיו”ב.

היות וההוצאה לפועל דורשת הבנה בעולם המשפט, ובתקנות השונות הקשורות להוצאה לפועל, ולעתים יש צורך להתמודד עם חייבים אשר מנסים לברוח ממחויבותם לשלם את החוב לנושה, יש נושים רבים מחליטים להיעזר בעורכי דין שמתמחים בכל ההליכים המתבצעים בהוצאה לפועל, ויודעים מהם הצעדים שכדאי לנקוט נגד החייבים.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of