דוגמאות להתרשלות בתחום הרפואי

קשה לפרט במדוייק את כל סוגי רשלנות רפואית הקיימים אולם יחד עם זאת, ניתן להבדיל בי מספר רשלנויות רפואיות בולטות.

רשלנות רפואית בלידה

זו היא רשלנות המתבצע תוך כדי תהליך ההריון, תהליך הלידה עצמו, או פגיעה שמקורה חוסר גילוי מוקדם. רב תביעות הרשלנות בתחום הריון ולידה מאגדות את הסיבות שלהלן כגורם לפגיעה:

התרשלות בשל חוסר נסיון וידע מקצועי בעת בדיקות (כגון אולטראסאונד, מוניטור וכיוב').

התעלמות ממצאים בבדיקות ואי בדיקה מדוקדקת של תופעות מסויימות או ממצאי בדיקות.

התרשלות בלידה עצמה

רשלנות רפואית בניתוח

תחום נפוץ יחסית במתבטא בפגיעה בחולה בשל התרשלות המטפל או המטפלים בזמן ניתוח. לא משנה אם מדובר בניתוח שכשל, ניתוח מיותר, פגיעה עקב השתהות מבצעי הניתוח ואפילו חפץ זר (בדרך כלל אחד מן הכלים שמשתמשים בהם בזמן ניתוח) שנשאר בגופו של החולה.

כאשר מדובר ברשלנות רפואית בניתוח בדרך כלל העובדות הן די ברורות שכן הנזק קיים והחולה נפגע בדרך זו או אחרת, אולם לא די בכך להוכיח כי נגרם נזק, יש להציג בפני בית המשפט עובדות וראיות שהנזק שנגרם בזמן הניתוח גרם להרעה במצבו של החולה לטווח ארוך וכי אם היה המטפל או המטפלים נוקטים בצעדים אחראים יותר התוצאה הייתה אחרת לגמרי.

רשלנות של רופא המשפחה

סוג פחות נפוץ של רשלנות רפואית ולו רק בגלל העובדה שרופא המשפחה הוא מעין "חדר מיון" ותפקידו המרכזי הוא להפנות חולים לרופאים מומחים במידת הצורך, או לטפל בהם בעצמו אם עולה הדבר בידו. אולם יחד עם זאת יכול להיווצר מצב בו רופא המשפחה אינו מתשאל את החולה לגבי המידע הנדרש וכתוצאה מכך מקבל החלטה שגויה ואינו מפנה את המטופל לבדיקות נוספות – למשל אצל רופא מומחה. בנוסף כמו כל רופא אחר, גם רופא המשפחה יכול לתת מרשם לתרופות והאחריות למינונים ותשאול המטופל לגבי רגישות כזו או אחרת היא באחריות הרופא עצמו.

טעות במתן תרופה

קשה לעכל את המספרים של הנפגעים מרשלנות רפואית עקב מתן תרופות לא נכונות למטופלים, המספרים גבוהים מאד והסיבות יכולות להות שונות ומגוונות. למשל בלבול בין תרופות, אי הבנת הרוקח את מרשם הרופא, מרשם תרופה שאינה מתאימה כלל על ידי הרופא ועוד כהנה וכהנה. העובדה היא שאחוז הנפגעים עקב מתן תרופות שגוי הוא גבוה מאד. בדרך כלל אין קושי רב בהוכחת רשלנות רפואית עקב מתן תרופות שגוי בעיקר בגלל המרשם המהווה הוכחה בידי המטופל, אולם ישנם מקרים בהם אין די במרשם ויש להוכיח כי התרופה אכן לא מתאימה למטופל, למשל במחלקות בתי החולים קשה מאד לבדוק איזו תרופה ניתנה למטופל ואיזו תרופה צריכה הייתה להינתן לו.

כתיבת תגובה


  רשלנות רפואית בשפה האנגלית
ט.ל.ח.
 
בניית אתרים    רשלנות רפואית    עורכי דין   
מחשבון    מוצרי פרסום    השכרת יאכטות    מדבקות קיר    מתמטיקה    שירותי סיעוד    שירותי מחשוב      |   משלוחי פרחים   |   פרחים חדרה   |   פרחים פרדס חנה    רהיטים